Utskrivet 2012-05-23

Till navigering

Öppet och slutet system

[Smärtbehandling via epidural och intratekal kateter]

Öppet system - katetern mynnar på huden

I det öppna systemet kan katetern föras genom huden direkt vid instickstället i ryggen eller tunneleras. Katetern tunneleras för att underlätta skötseln och handhavandet vid långtidsanvändning.

En tunnelering innebär att katetern dragits en sträcka under huden för att sedan ledas ut genom huden en bit från insticksstället. För att fixera den tunnelerade spinala katetern, sys oftast en till två suturer där den mynnar vid huden. Dessa suturer ska inte tas bort.

Katetern är därefter ansluten till ett kopplingsstycke och ett för ändamålet avsett partikelfilter. Ibland fixeras även kopplingsstycket med suturer i huden, i annat fall hänger kopplingsstycke och filter löst.

Kateter, kopplingsstycke och filter ansluts till en förlängningsslang som i sin tur kopplas samman med en extern pump med tillhörande läkemedelskassett.

Bild som visar smärtbehandling genom tunellering
Exempel på placering av kateter med tunnellering. Det rödmarkerade området
föreställer platsen för den tunnelerade katetern. Katetern ska vara tydligt märkt
med administreringssätt, det vill säga intratekalt eller epiduralt. Förbandet vid
hudgenomföringen ska vara märkt med datum för senaste omläggning.
Bild som visar kopplingar till spinalkateter
Kateter, kopplingsstycke och filter ansluts till en förlängningsslang som i sin tur
kopplas samman med en extern pump med tillhörande läkemedelskassett.

Slutet system - katetern mynnar inte på huden

I ett slutet system mynnar katetern inte på huden.

Subkutan injektionsport

Den spinala katetern tunneleras till en subkutan injektionsport som opererats in. Systemet är helt slutet och ingen kateterslang syns utanpå kroppen, utan endast konturerna av den subkutana injektionsporten. För att undvika förväxling är porten vanligen placerad på annan plats än där man placerar subkutan venport för intravenös administrering. Det är mycket viktigt att porten är tydligt märkt.

Implanterad pump med läkemedelsreservoar

Ytterligare en möjlighet är implanterad pump med läkemedelsreservoar. Pumpen placeras, vid ett mindre kirurgiskt ingrepp, under huden och kopplas där ihop med en spinal kateter.

Användning

Slutna och implanterade system används vid intratekal behandling när man har för avsikt att använda metoden en längre tid.

Revideringsdatum:
2009-04-02
Reviderad av:

Karl-Fredrik Sjölund, överläkare, ANOPIVA-kliniken, Karolinska Universitetssjukhuset, Solna

Manusförfattare:

Staffan Arnér, docent, överläkare, smärtsektionschef och Anders Wincent, biträdande överläkare, Smärtsektionen, Anestesi- och intensivvårdskliniken, Karolinska Universitetssjukhuset, Solna

Faktagranskare:

Anna Lena Brantberg, anestesisjuksköterska, kvalitetsutvecklare, Ortopedkliniken, Södersjukhuset, Stockholm

Illustratör:

Björn Brinkman, 2B tecknare

Publicerad:
2010-02-02

Dela information

Dela |

© Inera AB